۰۴۱ - ۳۶۶۸۰۹۲۵ || ساعات تماس: ۱۰ الی ۲۱

راهکارهای میزبانی وب و دامنه

نوشته‌ی Hosein
  • 2020/07/08
  • آموزش, آموزش وردپرس

چند روش برای رفع خطای ۵۰۴ در وردپرس

یکی دیگر از مشکلاتی که گاها در وردپرس رخ می‌دهد، خطای ۵۰۴ است. این خطا زمانی بروز می‌کند که سرور در حال دریافت و ارسال داده برای مرورگر کاربر است، این خطا می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. البته خطای ۵۰۴ Gateway Timeout  تنها در وردپرس ایجاد نمی‌شود؛ بلکه ممکن است در سیستم‌های مدیریت محتوای دیگر هم رخ دهد.

در این محتوای آموزشی می‌خواهیم به رفع این مشکل وردپرس بپردازیم که بسیار مهم بوده و شاید در سایت شما هم اتفاق افتاده باشد، با ما همراه باشید که بتوانید خطا ۵۰۴ در وردپرس را از بین ببرید.

آموزش رفع خطا ۵۰۴ در وردپرس

این خطا زمانی قابل مشاهده است که آدرس سایت خود را در مرورگر وارد کرده و آن‌را مشاهده کنید. اگر در لود سایت خود با خطاهای زیر مواجه شدید به این معنی است که خطای ۵۰۴ برای شما ایجاد شده و باید آن‌را رفع کنید.

۵۰۴ Gateway Timeout

HTTP 504

۵۰۴ ERROR

Gateway Timeout (504)

HTTP Error 504 – Gateway Timeout

Gateway Timeout Error

خطا به دلیل بازدید بالا سایت

در بعضی مواقع بازدیدهای سایت شما آن‌قدر افزایش پیدا می‌کند که سرور قادر به میزبانی آن تعداد بازدید نیست. برای رهایی از این مشکل باید سرور خود را ارتقا دهید و یا اگر در حال تبلیغات هستید، تبلیغات خود را متوقف کنید که سایت شما دچار مشکل نشود.

خطا به دلیل آپدیت قالب و یا افزونه

حتما قبل از آپدیت افزونهها و قالب های سایت خود، از هاستینگ سایت خود بک‌آپ تهیه کنید. امکان دارد که بعد از آپدیت افزونه‌ها و قالب سایت این مشکل و یا مشکلات بزرگ‌تر و بیشتری برای شما ایجاد شود.

زمان کم برای اجرا PHP

امکان دارد که زمان لود PHP شما به قدری پایین باشد که سرور نتواند در آن زمان سایت شما را به خوبی اجرا کند، برای رفع این مشکل می‌توانید کد زیر را در فایل htaccess. کپی و ذخیره کنید تا این مشکل رفع شده و سایت شما از حالت ۵۰۴ خارج شود.

<IfModule mod_php5.c>

php_value post_max_size 512M

php_value upload_max_filesize 512M

php_value memory_limit 1024M

php_value max_execution_time 300

php_value max_input_time 300

php_value session.gc_maxlifetime 1440

</IfModule>

استفاده از کلود فلر

اگر از کلود فلر(Cloud Flare) استفاده می‌کنید و این مشکل برای شما ایجاد شده زیاد نگران نباشید. در سیستم کلود فلر بعضی مواقع این مشکلات ایجاد می‌شود و پس از چند دقیقه و یا ساعت رفع می‌شود. اگر این مشکل رفع نشد تنظیمات کلود فلر و هاستینگ حود را چک کنید.

خطا از طرف پایگاه‌های داده

پایگاه های داده در بعضی مواقع شلوغ می‌شوند و زمانی که شما آن‌ها را بهینه سازی نکرده باشید، نمی‌توانند به خوبی در وردپرس اجرا شوند. پس این خطا در سایت شما به وجود خواهد آمد.

‌‌

خطا به دلیل تغییرات سرور

اگر در حال تعمیرات و تغییرات اساسی در سرور خود بودید و این مشکل برای شما پیش آمد، احتمال این وجود دارد که تغییرات سرور این مشکلات را در سایت شما به وجود آورده، پس حتما تغییرات را به حالت اولیه بازگردانی کنید و سایت را مشاهده کنید. بعد از اطمینان تغییراتی که موجب می‌شود این مشکل در سایت پیش بیاید را انجام ندهید.

تغییرات به دلیل خراب بودن htaccess.

اگر متوجه شدید که فایل .htaccess به مشکل بر خورده و دیگر درست عمل نمی‌کند، بهتر است به پوشه Publoc_html بروید و نام این فایل را به دلخواه تغییر دهید.

بعد از تغییر نام این فایل، به پیشخوان وردپرس خود مراجعه کرده و در منو تنظیمات بر روی پیوند‌های دلخواه کلیک کنید، در انتهای این صفحه باید بر روی گزینه ذخیره تغییرات کلیک کنید تا یک فایل جدید برای شما ایجاد شود و این مشکل هم برای شما رفع خواهد شد.

 

نحوه رفع خطا 504 در وردپرس

اگر چنانچه بعد از بررسی تمام این نکات مشکل سایت شما رفع نشد باید با شرکت هاستینگ خود تماس گرفته یا از بخش تیکت این مشکل را پیگیری کنید.

البته این امکان هم وجود دارد که مشکل از سمت بازدید کننده باشد و هاستینگ و یا کلود فلر آی پی کاربر شما را بلاک کرده باشد و به او اجازه دسترسی به سایت را نداده باشد. بهتر است که کاربر چند ساعتی صبر کند و بعد سایت را دوباره لود کند. اگر بازهم همین مشکل برای کاربر پیش بیاید، بهتر است از ابزار هایی تغییر ip استفاده کند، این مشکلات اغلب از سمت سرور و سایت است و کاربر در این مشکلات دخیل نیست

امیدواریم توانسته باشید این مشکل را در سایت خود رفع کرده و به فعالیت سایت خود ادامه دهید.