۰۴۱ - ۳۶۶۸۰۹۲۵ || ساعات تماس: ۱۰ الی ۲۱

راهکارهای میزبانی وب و دامنه

نوشته‌ی RezaFH
  • 2017/08/14
  • وبلاگ

نظارت و کنترل وب سایت

نظارت و کنترل وب سایت

در بخش قبل به در دسترس بودن وب  چالش هایی که ارائه دهندگان میزبانی وب با آن ها رو هستند پرداختیم.

در این بخش ، می خواهیم به متدهایی بپردازیم که می توانید برای کنترل کردن دسترسی وب سایت از آن ها استفاده کنید. پس ضرورتا ، همینطور عملکرد ارائه دهنده میزبانی وب را درابطه با ادعایشان در مورد دسترسی وب سایت کنترل می کنید.

حالا، شما می توانید با نشتن جلوی کامپیوتر و هر دو دقیقه ۷/۲۴ و ۳۶۵ روز سال بر روی دکمه تازه سازی کلیک کنید اما خیلی زود از این کار خسته می شوید. پس راه حلی خودکار منطقی تر به نظر می رسد.

 

کنترل خودکار

کنترل خودکار زمانی است که شما برنامه ای برای کنترل در دسترس بودن وب سایت به صورت اتوماتیک نصب کرده باشید. تنها یک بار برنامه را تنظیم می کنید و بعد رهایش می کند تا کارش را انجام دهد.

شما برای انجام این کار یا برنامه را می خرید(یا می نویسید)، یا می توانید این کار را به کسانی که تخصصشان کنترل وب سایت است واگذار کنید.

 

برنامه کنترل وب سایت

نرم افزار کنترل وب سایت به شما این امکان را می دهد تا درخواست های HTTP را در مدت زمان های مشخص به وب سایتتان بفرستد. به عبارت دیگر، می توانید نرم افزار را تنظیم کنید تا به صورت مکرر در دسترس بودن وب سایت را بررسی کند. می توانید برنامه را تنظیم کنید که در صورت در دسترس نبودن وب سایت به شما هشدار دهد.

راه حل های بسیاری وجود دارند و بسیاری از آن ها به شما اجازه می دهند تا دیگر دستگاه های شبکه را هم کنترل کنید نه فقط وب سایت.

نکته مهمی که باید هنگام استفاده از این برنامه به خاطر داشته باشید این است که این نرم افزار را باید بر روی کامپیوتری جدای کامپیوتری که  می خواهید بر آن نظارت کنید نصب کنید. حتی بهتر از آن، باید برنامه را بر روی دو ماشین متفاوت نصب کنید سپس از ماشین دوم برای نظارت بر ماشین اول استفاده کنید. با این روش اگر ماشینی که نرم افزار نظارت بر روی آن نصب شده است از دسترس خارج شود مطلع خواهید شد. به عبارت دیگر، شما بر مانیتور نظارت می کنید.

نمونه هایی از نرم افزار نظارتی شامل : OpManager, WhatsUp Gold  و Enterprise Monitor.

 

سرویس نظارت وب سایت انلاین

اگر نمی خواهید نرم افزار نظارت خودتان را نصب کنید، می توانید از ارائه دهندگان شخص ثالث استفده کنید. حتی اگر نمی خواهید از نرم افزار نظارتی خودتان استفاده کنید ، هنوز هم می توناید از برنامه های شخص ثالث بهره ببرید.

 

سرویس مانیتورینگ ب شما این امکان را می دهد تا بدو نیاز به نصب هیچ برنامه ای ، برنامه ی نظارتی برای وب سایت خودتان ایجاد کنید. به سادگی در سرویس شخص ثالثی ثبت نام می کنید و بعد با استفاده از فرمی انلاین برنامه نظارتی خودتان را تنظیم می کنید.

برخی سرویس های مانیتورینگ برنامه کنترلی پراکنده ای دارند. آن ها برنامه های کننترلی در سرار جهان نصب شده دارند. این مورد می تواند بسیار مفید واقع شود. یکی از مشکلاتی که سیستم نظارتی که در یک مکان باشد این است که اگر شبکه محلی در مانیتورینگ اشکال پیدا کند ممکن به صورتی نشان دهد که وب سایت از دسترس خارج شده است. این کار تصویری اشتباه از دسترسی واقعی وب سایت به شما نشان می دهد. مدل سیست پراکند راه بسیاری را پیموده تا این مشکل را حل کند. بسیار بعید است که مشکل شبکه محلی مشکل ساز شود، چون ۷ موقعیت مکانی مختلف به صورت همزمان در سراسر جهان قرار دارند.

همچنین از مطلب قبل ما در مورد انواع هاست دیدن کنید.