۰۴۱ - ۳۶۶۸۰۹۲۵ || ساعات تماس: ۱۰ الی ۲۱

راهکارهای میزبانی وب و دامنه

نوشته‌ی Hosein
  • 2020/06/13
  • عمومی

ساخت فرم نظرسنجی در وردپرس با افزونه wp polls

ارتباط برقرار نمودن با کاربران سایت‌ها برای جلب رضایت و ایجاد اطمینان از مهم‌ترین اهداف مدیران سایت است، از این رو بسیاری از این مدیران تمایل دارند، در وب‌سایت به جهت برقراری تعامل و ارتباط بین خود و کاربران سایت از نظر سنجی برای اهداف مختلف استفاده نمایند.

بدون شک استفاده از نظر سنجی در هر نوع وب سایتی می‌تواند راه بسیار خوبی برای برقراری ارتباط با بازدیدکنندگان وب‌سایت باشد. علاوه بر آن با استفاده از نظرسنجی می‌توان نظرات کاربران را در رابطه با محتوا و  اطلاعات سایت و … متوجه شد و بر اساس نظر آنان پیش رفت.

برای ایجاد فرم‌های نظر سنجی در وب سایت از راهکار‌های مختلفی بهره می توان استفاده کرد. در سیستم مدیریت وردپرس نیز افزونه های حرفه‌ای در بدین منظور وجود دارد که با استفاده از آنان می‌توان فرم‌های نظر سنجی زیبا و متنوعی ایجاد نمود.

اما افزونه wp polls در وردپرس بی شک از محبوب ترین پلاگین ها در ایجاد فرم نظرسنجی است. در ادامه این مقاله به معرفی و آموزش جامع این افزونه خواهیم پرداخت.

افزونه wp polls

همان‌طور که گفتیم برای ایجاد نظر سنجی در یک وب سایت وردپرسی افزونه wp polls بهترین گزینه است که برای ایجاد این فرم امکانات بهتر و خاص‌تری نسبت به دیگر افزونه های هم سطح خود به کاربران خود ارائه می‌دهد.

این افزونه تا به الان در حدود ۱۰۰ هزار نصب فعال داشته و توانسته به طور میانگین نمره ۴ را از ۵ نمره دریافت نماید.

ویژگی های wp polls

  • عدم محدودیت در ایجاد نظرسنجی
  • جداسازی رای کاربران وب سایت و بازدیدکنندگان
  • قابلیت اعمال محدودیت زمانی برای نظر سنجی
  • قابلیت ایجاد فرم نظرسنجی به صورت ajax
  • امکان نمایش نتیجه نظرسنجی پس از ثبت نظر به کاربر
  • امکانات لازم جهت ساخت فرم نظر سنجی دل‌خواه
  • پیش‌گیری از تقلب در نتیجه با استفاده از ip کاربران
  • دارای فرم‌های نظر سنجی پیش فرض با طرح‌های مختلف

و بسیاری دیگر ویژگی و امکاناتی که در این افزونه برای ایجاد فرم نظر سنجی وجود دارد و با نصب آن در وب سایت خود می‌توانید به سادگی از آن‌ها بهره‌مند شوید.

نصب افزونه و کار با آن

برای استفاده از افزونه و ویژگی‌های آن، مانند هر افزونه‌ی دیگری، ابتدا باید آن را از مخزن وردپرس یا وب سایت دلخواه دیگری نصب نمایید. پس از نصب و فعال‌سازی این افزونه بخش جدیدی در پیشخوان وردپرس شما با عنوان polls دیده می شود.

بخش polls که مربوط به افزونه wp polls است، دارای چندین زیر مجموعه بوده که مربوط به ایجاد فرم نظر سنجی و تنظیمات آن است.

ایجاد فرم نظرسنجی با افزونه

ابتدا برای ایجاد یک فرم نظر سنجی بر روی add poll که یکی از زیر مجموعه‌های افزونه است، کلیک نمایید. پس از کلیک بر روی این گزینه برای ایجاد فرم نظر سنجی با صفحه‌ای همچون تصویر زیر مواجه می‌شوید که بایستی اطلاعات فرم نظر سنجی را در آن وارد نمایید.

در این صفحه، چندین فیلد و گزینه وجود دارد که بایستی آن ها را طبق نیاز خود انتخاب نمایید.

اولین گزینه‌ای که برای ایجاد فرم نظر سنجی با آن روبرو هستید گزینه Question است، که بایستی در فیلد روبروی آن سوال نظرسنجی خود را ثبت نمایید. سپس در قسمت های Answers باید جواب هایی را که می خواهید ثبت نمایید. همچنین با استفاده از دکمه add Answers می‌توانید پاسخ‌های جدیدی را ثبت نمایید.

در قسمت بعدی یعنی Poll Multiple Answers باید تعیین نمایید که کاربران می‌توانند در نظر سنجی تنها یک گزینه را انتخاب نمایند یا چندین گزینه! و در آخر صفحه نیز در قسمت Poll Start/End Date محدوده زمانی را برای نمایش فرم نظرسنجی مشخص نمایید. در قسمت Start Date/time زمان شروع نظر سنجی در قسمت  End Date/time نیز زمان پایان آن را بایستی انتخاب کنید.

بعد از انجام تنظیمات و ساخت فرم نظر سنجی دلخواه خود، بایستی بر روی  add poll در پایین صفحه کلیک نمایید تا فرم نظرسنجی ایجاد شود. پس از کلیک بر روی این دکمه پیغامی برای شما با عنوان موفقیت در ایجاد فرم همراه با id فرم نظر سنجی ارسال می‌شود. با کپی نمودن id فرم نظر سنجی در هر برگه یا نوشته‌ای می‌توانید آن را برای نمایش به کاربران، قرار دهید.

فرم نظرسنجی در سایدبار یا فوتر

چنانچه قصد داشته باشید فرم نظر سنجی خود را در سایدبار سایت یا فوتر آن استفاده نمایید، باید ابتدا وارد بخش ابزارک‌ها در قسمت نمایش پیشخوان وردپرس شوید. سپس نام افزونه را انتخاب نمایید و آن را در فوتر یا هر سایدباری که می‌خواهید جایگذاری نمایید. در مرحله آخر هم بایستی از طریق id مشخص نمایید کدام نظرسنجی نمایش داده شود.

تنظیمات پلاگین wp-polls

این افزونه مانند هر افزونه ی دیگری دارای بخش تنظیمات است و برای پیکربندی تنظیمات آن بایستی از منوی پلاگین وارد بخش Poll Options شوید. در بخش Poll Options نیز گزینه‌های متنوعی وجود دارند که مهم‌ترین آن ها را در ادامه شرح خواهیم داد.

Poll Bar Style

Poll Bar Style  اولین قسمت تنظیمات افزونه است که از این بخش می توانید اطلاعات ظاهری افزونه را وارد نمایید. در این قسمت بایستی رنگ فرم, طول و عرض فرم و … را مشخص نمایید.

Polls AJAX Style

دومین قسمت تنظیمات پلاگین مربوط به تکنولوژی ajax برای نظر سنجی است. Ajax به صورت خیلی ساده سیستم تبادل داده‌ای است که بدون بارگذاری صفحه اطلاعات جدید را به کاربران نشان می‌دهد. با استفاده از این تکنولوژی در فرم نظر سنجی می‌توانید بدون نیاز به بارگذاری مجدد کامل صفحه، نتایج و تغییرات را به کاربران نشان دهید.

Sorting Of Poll Answers

اگر بخواهید لیست پاسخ‌های نظر سنجی را براساس حروف الفبا, به صورت تصادفی  و … تعیین نمایید، بایستی از این بخش این کار را انجام دهید.

Allow To Vote

اگر تمایل داشته باشید تنها کسانی که عضو وب سایت شما هستند در نظر سنجی‌ها شرکت نمایند، باید از این بخش آن را تعیین نمایید.

Current Active Poll

با انجام تنظیمات بخش Current Active Poll می‌توانید مشخص نمایید، پس از اتمام مهلت نظر سنجی برای آن چه اتفاقی رخ دهد.

مدیریت فرم‌ها

در زیر منوی پلاگین wp-polls قسمتی نیز با عنوان Manage Polls وجود دارد که در آن می‌وانید فرم‌های نظر سنجی ساخته شده خود را مدیریت کرده. آن ها را پاک یا ویرایش نمایید و یا آن‌ها را مشاهده نمایید.

اگر به دنبال آموزش های وردپرسی هستید و می‌خواهید با افزونه‌ها و ترفند‌های وردپرسی بیشتر آشنا شوید، می‌توانید به وبلاگ میزبان وردپرس مراجعه نمایید.