۰۴۱ - ۳۶۶۸۰۹۲۵ || ساعات تماس: ۱۰ الی ۲۱

راهکارهای میزبانی وب و دامنه

نوشته‌ی Hosein
 • 2020/06/16
 • آموزش وردپرس, وبلاگ

آموزش ساخت فرم در وردپرس با افزونه ninja forms

امروزه استفاده از فرم‌ها با اهداف گوناگون به ویژه برقراری ارتباط با کاربران در هر وب سایتی رایج شده است و می‌توان گفت استفاده از فرم ها امروزه دیگر جز الزامات هر سایتی شده است.  دیگر مهم نیست موضوع یک وب سایت چیست! آیا سایت مورد نظر فروشگاه است یا خیر، یک وب سایت شخصی است و یا … در هر موردی این وب سایت نیازمند فرم خواهد بود.

طراحی و ایجاد فرم در وب سایت‌ها به روش های گوناگونی انجام می شود. ممکن است برخی از وب مستران خود با دانش برنامه نویسی فرمی را طراحی نمایند یا از سیستم های کوچک فرم ساز استفاده نمایند. وب سایت هایی که با سیستم مدیریت محتوای وردپرس ساخته شده‌اند نیز طبیعتا مانند دیگر وب سایت ها نیازمند به فرم هستند.

در وردپرس می‌توان از طریق مختلفی فرم ایجاد نمود اما بهره بردن از پلاگین های وردپرس در ایجاد فرم از رایج ترین آن ها می باشد. پلاگین های زیادی در وردپرس در زمینه ایجاد فرم وجود دارد که با استفاده از آن ها و امکانات افزونه ها می توان فرم های مختلفی با در نظر گرفتن علایق ایجاد نمود. پلاگین قدرتمند Ninja Forms از بهترین افزونه های ایجاد فرم در وردپرس به شما می رود که طرفداران زیادی دارد. در ادامه این مقاله به بررسی کامل و آموزش جامع این افزونه محبوب و قدرتمند خواهیم پرداخت.

افزونه Ninja Forms

افزونه قدرتمند فرم ساز Ninja Forms یا نینجا فرم از افزونه های مطرح در زمینه ایجاد فرم در وردپرس است که به کاربران خود با توجه به امکاناتی که در اختیار آنان می‌گذارد اجازه ساخت فرم های گوناگونی را می‌دهد.

این افزونه در مخزن وردپرس به ثبت رسیده و نمره ۴٫۵ را از ۵ نمره از کاربران خود دریافت نموده است. همچنین این افزونه با آمار حیرت انگیز نصب فعال بیش از ۱ میلیون کاربر به خوبی نشان داده که عملکرد بسیار خوبی داشته است.

این افزونه, برای ایجاد فرم کاملا رایگان است، اما این پلاگین مانند برخی از دیگر افزونه دارای ویژگی‌های اضافی است که با نصب آنان امکانات بیشتری به آن داده می‌شود.

ویژگی و امکانات نینجا فرم

این افزونه پرطرفدار دارای ویژگی‌ها و امکانات خاص خود  است که برخی از آن ها عبارت اند از :

 • ایجاد فرم‌های سفارش‌گیری یا فروشگاهی
 • سفارشی سازی حداکثری فرم‌های ساخته شده
 • عدم محدودیت در ایجاد فرم
 • عدم محدودیت در استفاده از فیلد‌ها برای ایجاد فرم
 • امکان ایجاد فرم نظر سنجی
 • امکان ایجاد فرم‌های اشتراکی
 • ارائه بروز رسانی‌های منظم از سوی تیم سازنده
 • توانایی ایجاد فرم تنها با کشیدن و رها نمودن فیلد‌های مورد نظر
 • توانایی درون ریزی یا برون ریزی در افزونه نینجا فرم
 • توانایی استفاده از ۲۵ فیلد یا المان در ایجاد فرم
 • امکان استفاده از فرم‌های پیش فرض افزونه و سفارشی سازی آن‌ها
 • قابلیت ایجاد فرم برای ایمیل مارکتینگ
 • امکان استفاده از تکنولوژی نوین ajax در فرم

و دیگر ویژگی‌هایی که با نصب این افزونه از آن ها می‌توانید استفاده کنید.

شروع فعالیت با افزونه

برای استفاده از پلاگین فرم ساز نینجا فرم ابتدا باید آن را در وردپرس خود نصب نمایید. این پلاگین در مخزن وردپرس به ثبت رسیده است و به صورت رایگان می‌توانید آن را نصب و سپس فعال نمایید.

پس از فعال‌سازی این افزونه در وب سایت وردپرسی شما در پیشخوان وردپرس بخشی جدیدی با عنوان فرم یا forms ایجاد خواهد شد که مربوط به افزونه نینجا فرم و تنظیمات آن است.

بخش ظاهر شده که مربوط به افزونه است، همچون تصویر فوق دارای چندین زیر مجموعه مختلف است که مهم‌ترین آن ها را بررسی می‌کنیم.

تنظیمات افزونه

همان‌طور که از عنوان این بخش یعنی settings پیداست مربوط به تنظیمات افزونه نینجا فرم است که با کلیک بر روی آن با دو تب general و labels مواجه خواهید شد.

در بخش general گزینه‌های متعددی وجود دارد که مربوط به تنظیمات عمومی است. با کمک این بخش می‌توانید فرمت تاریخ مورد نظر خود, واحد پولی مربوطه, تنظیمات مربوط به کد امنیتی گوگل و … را پیکربندی بندی کنید و تغیرات خود را اعمال نمایید.

در تب بعدی یعنی labels برچسب‌های مهم و ضروری در فرم را می‌توانید مشاهده نمایید و در صورت لزوم مانند تصویر زیر آن ها را فارسی و سفارشی‌سازی نمایید.

برون‌ریزی و درون‌ریزی

همان‌طور که پیش‌تر گفتیم یکی از ویژگی‌های این افزونه قدرتمند قابلیت درون ریزی و برون ریزی فرم ها است. با استفاده از بخش Import/Export قادر به انجام برون ریزی و درون ریزی فرم خواهید بود.

مدیریت فرم ها در Ninja Forms

اولین زیر مجموعه افزونه Ninja Forms بخشی با عنوان all forms وجود دارد که با کمک این بخش می‌توانید تمامی فرم‌های ساخته شده خود را مشاهده نمایید و به مدیریت آنان بپردازید.

ایجاد فرم با پلاگین Ninja Forms

خب دیگر زمان ایجاد فرم و با افزونه Ninja Forms پس از آشنایی کامل با آن و نکات مربوط به آن, فرا رسیده است. برای ایجاد فرم ابتدا بایستی با افزونه بر روی زیر مجموعه Add new کلیک نمایید تا به صفحه ایجاد فرم هدایت شوید.

پس از کلیک بر روی Add new با صفحه‌ای همچون تصویر فوق روبرو خواهید شد که در این بخش می‌توانید با استفاده از امکانات افزونه فرم دلخواه خود را ایجاد نمایید.

همچنان که پیش‌تر گفتیم ایجاد فرم با این افزونه بسیار ساده و راحت است و شما می‌توانید تنها با کشیدن و رها نمودن المان و فیلدها، فرم مورد نظر خود را ایجاد نمایید. در این صفحه از افزونه با چندین تب مختلف نیز روبرو می‌شوید که در ادامه آن ها را نیز بررسی می‌کنیم.

Bulid your form

تب پیش فرض افزونه Ninja Forms در زمان ایجاد فرم تب Bulid your form است. زمانی که بر روی این تب کلیک نمایید می‌توانید فرم خود را متناسب با هدف و علایق خویش و با استفاده از فیلد‌های سمت راست ایجاد نمایید. بدین منظور، تنها کافیست فیلد‌های مد نظر خود را از سمت راست صفحه به سمت چپ بکشید و رها نمایید.

Email and actions

دومین تبی که در هنگام ایجاد فرم با آن روبرو خواهید شد Email and actions بوده که مربوط به تنظیمات ایمیل افزونه و فرم است. در این تب باید تنظیمات مربوط به ایمیل‌ها را انجام دهید و تغیرات خود را اعمال نمایید.

Setting

این تب سومین و آخرین تب افزونه در زمان ایجاد فرم بوده و مربوط به تنظیمات ظاهری افزونه است. در تنظیمات این تب بایستی عنوان فرم را تعیین نمایید. همچنین بایستی متن مورد نظر را که می‌خواهید پس از تکمیل فرم به کاربر نشان دهید و … را مشخص کنید.

پس از انجام تنظیمات و ساخت فرم با افزونه نینجا فرم این افزونه برای هر فرمی یک ایدی/ID مشخصی را در نظر می‌گیرد که با استفاده از آن در صفحات و برگه‌های دل‌خواه می‌توانید فرم را جایگذاری نمایید و آن را در وب سایت خود نمایش دهید.