۰۴۱ - ۳۶۶۸۰۹۲۵ || ساعات تماس: ۱۰ الی ۲۱

راهکارهای میزبانی وب و دامنه

نوشته‌ی Hosein
  • 2020/06/25
  • عمومی

هاست سی پنل و دایرکت ادمین چه تفاوت هایی دارند؟

انتخاب یک هاست و میزبان مناسب برای راه اندازی یک وب‌سایت از مهم‌ترین انتخاب‌هایی است که قطعا در موفقیت آن تاثیر بسیاری خواهد داشت. از مهم‌ترین ملاک‌های خرید هاست توجه به کنترل‌پنل هاست است.

دو کنترل پنل سی پنل (Cpanel) و دایرکت ادمین (Direct Admin) در زمره محبوب‌ترین کنترل پنل‌ها در سراسر دنیا قرار می‌گیرند که طرفداران زیاد و مخصوص خود را دارند. در این مقاله به معرفی و مقایسه این دو کنترل پنل محبوب می‌پردازیم.

 

معرفی دایرکت ادمین

دایرکت ادمین که از محبوب‌ترین کنترل پنل های موجود است، برای استفاده از آن بایستی از کمپانی دایرکت ادمین, لایسنس آن را خریداری نمایید؛ اما می‌توانید از شرکت‌های هاستینگ، به حجم مورد نیاز خود هاستی با دایرکت ادمین نیز خریداری نمایید. به شرطی می‌توانید از کنترل پنل دایرکت ادمین در هاست خود بهره ببرید که مطمئن باشید شرکت هاستینگی که از آن هاست خریداری نموده اید, بر روی سرورهای خود از دایرکت ادمین پشتیبانی کند و آن را ارائه دهد.

هاست دایرکت ادمین

دایرکت ادمین دارای کنترل پنل کاربری بسیار ساده‌ای بوده که افراد مبتدی نیز کار با این کنترل پنل را به سادگی یاد می‌گیرند. در این کنترل پنل تمامی چیزهایی که برای یک وب‌مستر لازم است همچون file manager یا دیتابیس یا phpmyadmin به سادگی هر چه تمام‌تر در دسترس است.

 

معرفی سی پنل

بی تردید سی پنل همچون دایرکت ادمین از محبوبیت بسیاری در سراسر جهان میان کنترل پنل ها برخوردار است. سی پنل به خاطر زیبایی و خاص بودن و در عین حال سادگی همیشه توانسته است نگاه کابران را به خود جلب کند و از کنترل پنل دایرکت ادمین کمی جلوتر باشد.

هاست سی پنل

این کنترل پنل از ویژگی‌ها و امکانات بسیاری برخوردار است که کاربران آن می‌توانند از آن‌ها استفاده نمایند و از این حیث توانسته نظر کاربرانی که تازه به حوزه مدیریت وب‌سایت پا گذاشته‌اند را نیز جلب کند و کار با آن برای افراد مبتدی نیز راحت بوده است. در مجموع نیز می توان گفت سی پنل نسبت به دایرکت ادمین امکانات بیشتری را در خود جای داده است و امکان آن را فراهم آورده است کاربران این کنترل پنل تنها با چند کلیک یا جست و جو به مقصد خود دست پیدا کنند.

بسیاری از شرکت های هاستینک نیز همانطور که از دایرکت ادمین پشتیبانی می کنند از سی پنل نیز پشتیبانی می کنند و آن را به مشتریان خود ارائه می دهند.

عمده ترین تفاوت های سی پنل و دایرکت ادمین

درست است که سی پنل و دایرکت ادمین هر دو بسیار قدرتمند‌اند و از نظر کارایی شباهت زیادی دارند؛ اما در برخی موارد تفاوت‌هایی هم در آن‌ها دیده می شود. سی پنل کنترل پنل گرافیکی بسیار قوی و آراسته‌ای دارد؛ اما دایرکت ادمین به اندازه سی پنل زیبا سازی نشده است.

هر دوی آن‌ها تنظیمات لازم به طراحی وب سایت را پشتیبانی می‌کند؛ اما از نظر سرعت دایرکت ادمین کمی جلوتر از سی پنل قرار دارد.

توسعه پذیری در دایرکت ادمین و سی پنل

یکی از نقاط قوت دایرکت ادمین ارتقا و قابل توسعه بودن آن است، اما هزینه‌های سنگین در امر ارتقا آن کمی نگاه‌ها را از آن دور کرده است. برعکس در سی پنل به سادگی هرچه تمام تر می توان به ویژگی‌های پنل اضافه کرد بدون آنکه هزینه اضافه‌ای را در بر داشته باشد.

تفاوت قیمت دایرکت ادمین و سی پنل

سی پنل به خاطر برخی از امکاناتی که دایرکت ادمین از آن ها پشتیبانی نمی‌کند، طبیعتا دارای قیمت بیشتری است.  ماهانه کنترل پنل cpanel بخاطر داشتن همین امکانات اضافی هزینه‌های زیاد و سنگینی از شرکت های هاستینگ دریافت می‌کند؛ اما خب هزینه های زیاد سی پنل بخاطر داشتن طرفداران زیاد و محبوبیت آن باعث جلوگیری از فروش آن نمی شود بلکه درآمد آن از همیشه بیشتر است.

قیمتی که سی پنل برای هر سرور مشخصی از شرکت ها دریافت می‌کند ماهانه ۴۵ دلار بوده که تقریبا ۱٫۵ برار قیمت لایسنس دایرکت ادمین است. قیمت ماهانه دایرکت ادمین برای ارائه به شرکت ها در ماه حدود ۳۰ دلار است.

 

دایرکت ادمین یا سی پنل، کدام‌یک را انتخاب کنیم؟

به طور کلی اگر بخواهیم به فرد مبتدی یکی از این دو کنترل پنل را پیشنهاد دهیم، بهتر است سی پنل را بخاطر داشتن فضای آسان‌تر معرفی کنیم؛ اما دایرکت ادمین را به خاطر سرعت بهتر به افراد حرفه‌ای پیشنهاد می کنیم.

حالا که با این دو کنترل پنل آشنا شدید، حق انتخاب با شماست که کدام یک از آن‌ها را برای کسب و کار خود بر می‌گزینید.