۰۴۱ - ۳۶۶۸۰۹۲۵ || ساعات تماس: ۱۰ الی ۲۱

راهکارهای میزبانی وب و دامنه

نوشته‌ی Hosein
  • 2020/05/17
  • آموزش, آموزش سئو, وبلاگ

راهنمای جامع سئوی وب سایت های مبتنی بر وردپرس

در بحث مدیریت سایت و کسب درآمد از آن، بهینه شدن وب‌سایت برای موتورهای جست‌وجو یا همان سئو از مهم‌ترین دغدغه و برنامه‌های مالکان سایت است که برای پیشرفت سایت خود، بایستی به آن توجه داشته باشند.

سئو به‌طور مختصر و ساده فعالیت‌هایی را شامل می‌شود که وب‌سایتی را برای موتورهای جست‌وجو بهینه سازی می‌نمایند. سئو همچنین یک نوع رقابت نیز است، رقابتی برای رسیدن به اولین صفحه گوگل!

مدیران وب‌سایت‌ همیشه در تلاش هستند که بتوانند ورودی‌ها و ترافیک سایت را افزایش دهند و کاربران بیشتری را به داخل سایت خود هدایت نمایند. حدود ۹۰ درصد از کاربران و بازدیدکنندگان از موتورهای جست‌وجو مانند گوگل، یاهو و … وارد به سایت می‌شوند. همین نکته از اهمیت بسیار بالای بهینه سازی وب‌سایت حکایت دارد.

برای سئو وب‌سایت بایستی فرایندی انجام شود و آن فرایند نیز باید در چارچوب الگوریتم‌ها یا همان استانداردهای موتورهای جست‌وجو باشد. با این کار وب‌سایت شما بهینه خواهد شد و در کلمات کلیدی مختلفی به‌مرور زمان به صفحه اول گوگل خواهید رسید. رسیدن به صفحه اول گوگل بدون ترید آرزوی هر مدیر سایت است.

بهینه سازی سایت های مبتنی بر وردپرس

امروزه وب‌سایت های مختلفی با سیستم تولید محتوای سایت ساز وردپرس طراحی شده‌اند. هیچ وب‌سایتی چه وردپرسی یا چه غیر از آن از سئو شدن و بهینه سازی بی نیاز نیست و هرکدام بایستی برای دیده شدن این فرایند را انجام دهند.

سیستم تولید محتوای وردپرس به صورتی طراحی شده است که نه تنها اختلالی در سئو به وجود نمی آورد بلکه با استفاده از افزونه‌ها و ابزار‌های مرتبط می‌توان بسیار ساده و راحت این کار را انجام داد.

در وردپرس با یادگیری چندین نکته نیز می توانید وب سایت و محتوای آن را بهینه نمایید و رتبه آن را نیز در رنکینگ گوگل ارتقا دهید. در این آموزش به سئو وردپرس خواهیم پرداخت.


ایجاد URL های استاندار

ایجاد ساختار استاندارد و بهینه url های وب‌سایت از نکات بسیار ساده و مهم در سئو محتوا است. به طور مختر url ها بایستی از کلماتی تشکیل شده باشد که بتواند به صورتی به توضیح محتوای مورد نظر بپردازد.

در url های استاندارد، کاربر با مشاهده آن می‌تواند موضوع نوشته را حدس بزند اما در url های غیر استاندارد چنین امکانی وجود نخواهد داشت. برای انجام بهینه سازی url ها در وردپرس تنها کافیست از طریق پیشخوان وردپرس وارد قسمت پیوند‌های یکتا شوید و گزینه نام نوشته را برگزینید.


استفاده از قالب های استاندارد

از دیگر نکاتی که در سئوی وردپرس بسیار مهم است، استفاده از قالب های استاندارد و مطمئن است. نوع کد‌نویسی سئو در بهینه سازی سایت برای موتور‌های جست‌و‌جو بسیار مهم است. استفاده از یک قالب ضعیف و نامطمئن به راحتی سئو سایت شما را تحت تاثیر قرار داده و به سادگی رتبه سایت شما را در گوگل کاهش می‌دهد.


محتوا, مهم‌ترین نکته سئو

هر وب سایتی بدون استثنا نیازمند محتوا است و مدیران بایستی در قدم اول برای مخاطبان خود محتوا تولید نمایند. محتوا بخش اعظم سئو را تشکیل می‌دهد! پس گر می‌خواهید به صفحه اول گوگل برسید، اول از همه باید محتوای با کیفیتی را در وب سایت خود منتشر کنید.

البته نوشتن و تولید محتوا در وب سایت، خود نیز فرایند پیچیده‌ای است که در آن بایستی در چهارچوبی خاص صورت بگیرد.

کاربران را نگه دارید!

یکی دیگر از نکاتی که از نظر موتورهای جست‌وجو و سئو بسیار مهم و کاربردی است مدت‌زمانی است که کاربران در سایت شما وقت می‌گذرانند.

شما بایستی با ارائه محتوای مطلوب، کاربران خود را به خواندن آن‌ متقاعد نمایید و با استفاده از برخی ترفندها مانند بخش موارد مشابه، افراد را نیز به مطالب دیگر هدایت نمایید. با این کار مدت زمانی که کاربران در وب‌سایت شما هستند، افزایش یافته و در رتبه سئو تاثیرگذار خواهد بود.


استفاده از رسانه‌های بهینه شده

منظور از محتوا تنها محتوای نوشتاری نیست، بلکه محتوای وب‌سایت شامل تصاویر، ویدئوها و … است. چه بسا که ارزش محتوای تصویری و ویدئویی از محتوای نوشتاری در نزد موتورهای جست‌وجو بیشتر است.

استفاده از رسانه‌ها در وب‌سایت در صورتی که بهینه سازی نشده باشد، باعث اُفت سرعت وب‌سایت خواهد شد که این مسئله تأثیر نامطلوبی روی سئو خواهد گذاشت. پس این نکته را هم نیز باید مدنظر قرار داد.


افزونه های سئوی وردپرس

همان‌طور که حتماً اطلاع دارید سیستم مدیریت محتوای وردپرس دارای افزونه‌ها و پلاگین هایی است که کاربران می‌توانند برای رفع هر نیازی و ارائه بخش جدیدی در وب‌سایت خود از آن‌ها بهره‌مند شوند. در واقع این سیستم تولید محتوا به‌وسیله همین افزونه هاست که قدرتمند شده است.

در زمینه بهینه سازی وب‌سایت نیز افزونه های زیادی وجود دارند که باعث می‌شوند سایت بسیار بهتر و ساده‌تر بهینه سازی شوند. این افزونه‌ها کاربران را راهنمایی می‌کنند چگونه و چقدر از کلمات کلیدی استفاده نمایند، عنوان و توضیحات متا را اضافه نمایند، مشکلات محتوای خود را رفع نمایند و … . به‌طور کلی با استفاده از این افزونه‌ها راه بهینه سازی وب‌سایت خود را هموار نموده‌ایم.

برخی از افزونه های سئو وردپرس عبارت‌اند از

  • yoast Seo
  • All In One SEO Pack
  • SEO Ultimate
  • All In One Schema.org Rich Snippets
  • Broken Link Checker

این ۵ افزونه بدون شک از قدرتمندترین افزونه‌ها در زمینه سئو وردپرس هستند و در بین آن‌ها افزونه یواست سئو که نسخه فارسی آن نیز در دسترس است از محبوبیت بیشتری برخوردار است.


سخن نهایی

فرایند سئو و بهینه سازی وب‌سایت مسئله بسیار مهم است که تمامی مدیران و مالکان سایت به دنبال تسلط بر آن هستند. برای نتیجه گرفتن از سئو، صبر و تلاش لازم است. ما در این مطلب به معرفی و آموزش چندین تکنیک برای بهینه سازی وب‌سایت های وردپرسی پرداختیم که به‌وسیله آن‌ها می‌توانید رتبه وب‌سایت خود را ارتقا دهید.

همچنین دقت داشته باشید به‌مرور زمان الگوریتم‌ها و استانداردهای گوگل و دیگر موتورهای جست‌وجو در حال تغییر می‌باشند و یک متخصص سئو باید از آن‌ها نیز مطلع باشد. استفاده از پلاگین های سئو وردپرس نیز می‌تواند کمک شایانی برای بهینه سازی وب‌سایت انجام دهد، حتماً از آن‌ها بهره‌مند شوید.

امیدواریم خواندن این مقاله به ارتقای دانش سئوی شما کمک کرده باشد.